ORGANSKA PROIZVODNjA

Organska proizvodnja je sistem održive poljoprivrede koji se bazira na visokom poštovanju ekoloških principa putem racionalnog korišćenja prirodnih resursa, upotrebe obnovljivih izvora energije, očuvanja prirodne raznolikosti i zaštite                                   životne sredine.
Metode organske proizvodnje podrazumevaju primenu prirodnih postupaka i supstanci, a ograničavaju ili potpuno eliminišu upotrebu sintetizovanih sredstava.
Organska proizvodnja u Srbiji je sve popularnija i ekonomski značajnija, a zahvaljujući potencijalima koji se pre svega ogledaju u usitnjenom posedu i zemljištu koje nije kontaminirano štetnim materijama, ovaj vid poljoprivrede može značajno doprineti razvoju ruralnih područja, a time i poljoprivrede uopšte.

Da bi ste započeli organsku proizvodnju neophodno je da ispunite odredjene uslove

Šta je to sertifikat?

Potvrda ovlašćene organizacije, institucije da je proizvod, proces ili usluga usaglašen sa određenim standardima.

Šta znači sertifikovani organski proizvod?

Sertifikovani organski proizvodi su oni koji su proizvedeni, skladišteni, pakovani, čuvani i deklarisani na način koji propisuju standardi i zakon o organskoj poljoprivredi i za koje je izdat sertifikat od strane sertifikacionog tela.

 Šta je organska hrana?


Organska hrana u EU je hrana koja se uzgaja i procesuira u skadu sa EU regulativama za organsko uzgajivanje. (Ref.1 i 2). Takođe je i više od toga. To je hrana koja je bila uzgajivana sa najvećim obzirom prema okruženju, prema životinjama, bezbednosti hrane kao i prema njenom kvalitetu.
Takođe je to hrana koja koja je kontrolisana jedinstvenim sertifikacionim sistemom kako bi se osigurali svi ovi zahtevi.
Regulative vezane za organsko u EU ograničavaju upotrebu đubriva i pesticida koje farmeri mogu koristiti. Samo ona sredstva koja imaju najmanje uticaja na sredinu, su ona koja su bezbedna za okruženje, bilo životinje bilo ljude. Ove regulative takođe obraćaju pažnju o brizi o životinjama kako one ne bi patile.
Regulative takođe ograničavaju upotrebu aditiva i procesnih poboljšavanja koje proizvođači obično koriste. Oni ograničavaju upotebu veštačkih boja za hranu. Ovo će obezbediti da pravi kvalitet hrane nije sakriven ili promenjen tokom proizvodnje.
U samu proizvodnje organske hrane potrebno je ulagati puno,kako ona ne bi bila samo organska,nego i bezbedna sa vrhunskim kvalitetom.
Pre nego neko započne organsku proizvodnju on mora da aplicira prvo organskoj inspekciji koju organizuje ministarstvo date države. To su ili privatne organizacije ili organizacije koje država organizuje, a sve u cilju uspostavljanja i održavanja striknih standarda organske proizvodnje.
Kako prepoznati organsku hranu

Sva nova organska hrana koja se proizvodi u EU mora na sebi da ima novu oznaku „list spravljen od zvezda“ logo. Ovaj zakon je stupio na snagu u Junu 2010 i treba vremena da proizvođači promene nalepnice i oznake tako da nemaju svi još uvek ali će uskoro to postati svuda prepoznatljiv simbol organskih proizvoda.













Šta vi mislite o organskoj proizvodnji?Da li koristite organske proizvode?

PODELITE OVO NA VAŠIM DRUŠTVENIM MREŽAMA,PIŠITE,KOMENTARIŠITE.

VAŠE MIŠLjENjE NAM JE VEOMA VAŽNO!

Коментари

  1. Nova sam u ovome. Molim da mi objasnite da li na djubrivu ili na pakovanjima semena ima oznaka da li je dozvoljeno koristiti u organskoj proizvodnji? Da li seme povrca koje kupimo moze da bude fabricki tretirano nekom supstancom koja nije dozvoljena u organskoj proizvodnji?

    ОдговориИзбриши
  2. Da.Na svakom djubrivu,semenu kao i proizvodu je jasno istaknuta oznaka da je organski proizvod tj. sertifikovan za organsku proizvodnju.
    Semena kupujte kod ovlašćenih proizvodjača,koji jasno istaknu oznake i takvo seme nije i nesme biti tretirano ničim što nije dozvoljeno u organskoj proizvodnji.Kontrole proizvoda su veoma rigorozne,tako da mislim,da ne bi ste trebali mnogo da brinete,ali u svakom slučaju obratite pažnju.

    ОдговориИзбриши

Постави коментар

Популарни постови са овог блога

Uslovi za uspešnu proizvodnju paprike

Korak po korak vodič za proizvodnju bukovače

KAKO DA IZBEGNETE GUBITKE U PROIZVODNJI KORNIŠONA